DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

136522 poruka u 5727 tema- 5705 članova - Poslednji član: bukimilos

Јул 25, 2014, 03:39:43
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2 3 4   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Psi gonici za lov zeca i njihova obuka  (Pročitano 22962 puta)
Đora
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« poslato: Август 27, 2010, 08:37:01 »

Pratim ovaj sajt vec neko vreme i jos nisam primetio da ima ove teme pa sam odlucio da je otvorim. Za mene je  ovo pravi i najlepsi lov pa bih voleo da cujem i vasa misljenja vezana za naslov ove teme. U zadnje vreme sve je manje lovaca na ovu divljac jer su vise opredeljeni za lov divlje svinje, neznam zasto, da li zbog veceg izazova ili zbog mesa, bez uvrede ali ima i takvih. Mnoge sam ljude cuo, kao na primer: "sta ce mi zec od 5-6 kg kad svinja ima preko 100 kg." Evo jedne slike sa pocetka moje karijere. Pozdrav i dobar pogled!

Sačuvana

Sve sto ispred mene bezi, posle pucnja lezi!
vlada.lovac
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Август 28, 2010, 12:04:57 »

Jedan od većih razloga što se goniči sve redje obučavaju i upotrebljavaju za lov na zeca je zakonska regulativa koja se morala dugi niz godina unazad poštovati, a koja se odnosi na zabranu upotrebe dugonogih goniča ispod 500m nadmorske visine, kao i u lovištima u kojima se gaji srna, muflon, divokoza i jelen.
Kako većina LU gazduje lovištima ispod te nadmorske visine, lovci su prinudjeni da se okreću kratkonogim goničima, a još više ptičarima, od kojih mogu imati svestrano upotrebljivog lovčevog pomoćnika. Samim tim favorizujemo strane rase pasa, dok naše pasmine i pasmine naših komšija iz bivše Juge, nepravedno zapostavljamo i sve redje srećemo u lovištima.
Ako nastavim ovako skrenuću mnogo sa teme, nego vidim na avataru istarskog oštrodlakog goniča i posavca, kako se oni pokazuju u lovu na zeca i koji je od njih upotrebljiviji na vašem terenu.
Sačuvana
Jastreb
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

>>>>>---------------->

« Odgovor #2 poslato: Август 28, 2010, 03:11:29 »

Ja skoro iskljuchivo lovim zeca gonichima...i da, to mi je omiljeni lov! Zato prakticno i lovim...sve ostalo je usputno...

Nema lepsheg lova... "vriska" kerova u shumi...adrenalin..chekanje...presretanje...napetost...lovachki instinkti i chula na maximumu...pravi lov!
Sačuvana

Đora
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Август 28, 2010, 09:48:48 »

Ja skoro iskljuchivo lovim zeca gonichima...i da, to mi je omiljeni lov! Zato prakticno i lovim...sve ostalo je usputno...

Nema lepsheg lova... "vriska" kerova u shumi...adrenalin..chekanje...presretanje...napetost...lovachki instinkti i chula na maximumu...pravi lov!
Barvo Jastrebe hi Upravo zbog svega toga je ovaj lov i meni najuzbudljiviji, a kao sto ti rece sve ostalo je usput.

Jedan od većih razloga što se goniči sve redje obučavaju i upotrebljavaju za lov na zeca je zakonska regulativa koja se morala dugi niz godina unazad poštovati, a koja se odnosi na zabranu upotrebe dugonogih goniča ispod 500m nadmorske visine, kao i u lovištima u kojima se gaji srna, muflon, divokoza i jelen.
Kako većina LU gazduje lovištima ispod te nadmorske visine, lovci su prinudjeni da se okreću kratkonogim goničima, a još više ptičarima, od kojih mogu imati svestrano upotrebljivog lovčevog pomoćnika. Samim tim favorizujemo strane rase pasa, dok naše pasmine i pasmine naših komšija iz bivše Juge, nepravedno zapostavljamo i sve redje srećemo u lovištima.
Ako nastavim ovako skrenuću mnogo sa teme, nego vidim na avataru istarskog oštrodlakog goniča i posavca, kako se oni pokazuju u lovu na zeca i koji je od njih upotrebljiviji na vašem terenu.
Vlado to sa nadmorskom visinom si upravu da se po zakonu gonici ne koriste ispod 500mnv, ali sam ja drugacijeg misljenja. Pas gonic tragom sledi jednu jedinku neke vrste divljaci sve dok je ne pokrene a zatim samo nju goni, pa prema tome ne rasteruje divljac, jer je to jedan od osnovnih razloga zasto se gonici nesmeju voditi ispod te nadmorske visine. Malo sam i ja skrenuo sa teme, oprostite, izvinite, pardon.
Sto se tice posavaca i istaraca i njihove upotrebljivosti sve zavisi do obuke i do kvaliteta samog psa. Jos nesto sto utice na njihovu upotrebljivost je i sam karakter lovca. Pre svega ima lovaca koji vole da njegov pas goni zeca 2-3-sata a neko voli od 10 minuta pa najvise do 1 sata. Nas teren je uglavnom brdsko planinski pa je lov bez gonica skoro nezamisliv. Sto se tice moji kerova(slika u avatru) bolje se za sada pokazao posavski gonic, ali kerovi su mladi pa ima jos vremena za ucenje.
Sačuvana

vlada.lovac
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Август 28, 2010, 10:57:53 »

Đora pogrešno si me razumeo, moja reakcija je bila kao negodovanje na takvu zakonsku regulativu, ja sam prvi protiv takvih i sličnih propisa za koje mislim da samo idu na štetu naše kinologije pa i samog lovstva. Mnogo je pasa različitih rasa bilo u mom vlasništvu (da ne kažem prošlo kroz moje ruke, pomisliće neko da sam trgovac), posavci, trobojci, terijeri, oštrodlaki jazavičari, bretoni, seteri i poenteri, da bi se posle svega opet vratio goničima i to baš kao i ti, posavcu i oštrodlakom istarcu
Sačuvana
Đora
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Август 29, 2010, 01:21:04 »

Vlado tvoju poruku sam shvatio bas kao negodovanje za tu zakonsku regulativu, ali sam se ja mozda pogresno izrazio hi Moje i tvoje misljenje se poklapaju. Odoh van teme punish
Sačuvana

Đora
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Август 29, 2010, 01:41:50 »

Kad nece niko evo ja da pocnem a vi nastavite, ispravite i slicno. Za lov zeca ili bilo koje divljaci lovac mora da odabere stene od roditelja koji su najvise opredeljeni za lov te divljaci koju ce da lovi. Potom dolazi i obuka. Prvo se treba stene navikavati na ime ili poziv (zvuk) na koji cemo ga zvati tokom lova, ali i navikavalje na domacu stoku i zivinu. Kada se pas potpuno oslobodi i Posle toga sa vec 4-5 meseci starosti  psa treba izvoditi na teren ali samostalno. pocne sam da pretrazuje terene, treba ga izvoditi cesce ili rano ujutru ili pred mrak. Tada ga treba pustati gde ima detelina, zito, livade i druga mesta koja odgovaraju zecu i gde obicno izlazi na pasu. Kada pas pocne da oseca tragove i raspravlja treba ga cekati ali ne predugo. Ako pas ne moze da raspravi trag kroz livadu ili detelinu treba ga povesti po ivici parcele do same sume jer zec je sigurno negde izasao i otisao na logu. Tada ce pas osetiti miris divljaci krenuti za tragom. Ovakvom obukom pas se uci da teren pretrazuje kruzno, sto ce mu olaksati lociranje i podizanje divljaci. Naravno sve ovo je dzbe ako se pred kerom ne odsreli divljac.
Sačuvana

lisac
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Август 29, 2010, 04:05:56 »

Kad nece niko evo ja da pocnem a vi nastavite, ispravite i slicno. Za lov zeca ili bilo koje divljaci lovac mora da odabere stene od roditelja koji su najvise opredeljeni za lov te divljaci koju ce da lovi. Potom dolazi i obuka. Prvo se treba stene navikavati na ime ili poziv (zvuk) na koji cemo ga zvati tokom lova, ali i navikavalje na domacu stoku i zivinu. Kada se pas potpuno oslobodi i Posle toga sa vec 4-5 meseci starosti  psa treba izvoditi na teren ali samostalno. pocne sam da pretrazuje terene, treba ga izvoditi cesce ili rano ujutru ili pred mrak. Tada ga treba pustati gde ima detelina, zito, livade i druga mesta koja odgovaraju zecu i gde obicno izlazi na pasu. Kada pas pocne da oseca tragove i raspravlja treba ga cekati ali ne predugo. Ako pas ne moze da raspravi trag kroz livadu ili detelinu treba ga povesti po ivici parcele do same sume jer zec je sigurno negde izasao i otisao na logu. Tada ce pas osetiti miris divljaci krenuti za tragom. Ovakvom obukom pas se uci da teren pretrazuje kruzno, sto ce mu olaksati lociranje i podizanje divljaci. Naravno sve ovo je dzbe ako se pred kerom ne odsreli divljac.
Lov gonicima na zeca i lisicu je mnogo lep dozivljaj ali samo u lovistima gde nema srna,jer kerovi najcesce samo njih gone.
Sačuvana
dejan032
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Септембар 02, 2010, 03:45:14 »

50 godina uzgajamo gonice,ja sam u poslednje3-4 godine poceo da lovim sa pticarima,ali gonice je gonic,ali dobar gonic,nigde adrenalin ne radi kao kod gonica,kada pocne pesma.....
Sačuvana
huntinggirl1
Senior
Van mreže Van mreže

Pol: Žena

najbolja na forumu u 2010.godini

« Odgovor #9 poslato: Септембар 02, 2010, 04:08:10 »

to sa visokonogim goničima je delimično, ko kod nas lovi sa visokonogim ili kako kažete dugonogim goničem,
veliki goniči su:
1. Pas svetog huberta,
Poatuški gonič,
Bili,
Francuski trobojni gonič,
Francuski belo-crni gonič,
Francuski belo-oranž,
veliki englesko-francuski trobojni gonič,
veliki englesko-francuski belo-crani gonič,
veliki englesko-francuski belo-oranž,
Veliki plavi gaskonjski gonič,
Veliki gaskonjsko-senanžujski gonič,
Veliki vendejski gonič,
Engleski lisičar,
Vidraš,
Američki lisičar,
Gonič rakuna.

ostali goniči se dele još na goniče srednjeg rasta i goniče malog rasta,

ukupno ih ima 60 rasa,
ako nekoga zanima mogu nabrojati i ostale,

e sada problem, kod nas u ministarstvu niko se nije upuštao šta je to zapravo visokonogi gonič i inspektori su naše pse koji se vekovima koriste u lovu, svrstao u visokonoge,
ja tvrdim da kod nas nema ni jedan visokonogi gonič,

novim pravilnikom o načinu izvošenja lova i pravilnikom koji treba da se uskoro donese, a vezano za upotrebu pasa u lovištu, će se regulisati ovaj problem,
dobar pogled!
Sačuvana
vuk sa motajice
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

tim koji pobjedjuje se nikada ne mijenja

« Odgovor #10 poslato: Септембар 02, 2010, 04:15:09 »

Huntinggirl1 potpuno si u pravu,nasi autohtoni gonici nespadaju u visokonoge gonice ali kada zakone pisu ljudi koji pojma nemaju sta ces,nadam se da ce se zakon promjeniti u korist lovaca i da cemo moci svi uzivati u carima lova sa nasim gonicima. buba
Sačuvana

Budi do kraja ono sto jesi
huntinggirl1
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Септембар 02, 2010, 04:21:42 »

hoće i to brzo, verujte da će mo uživti u zvonkom glasu naših goniča,
Sačuvana
miroslav79
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Септембар 02, 2010, 04:43:29 »

ova tema me veoma zainteresaovala jer imam dve zenke srpskog trobojnog gonica verovali ili ne loviste gde ja lovim LU Tamnava iz Koceljeve su zbog tih starih zakona podelili na dva dela, u gornjem delu moze da se lovi a u drugom ne moze samo nisu predvideli da pas nema navigaciju ugradjenu pa da zna gde je granica
Sačuvana
huntinggirl1
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Септембар 02, 2010, 05:06:10 »

ako treba birati između lova i pasa, meni je jako teško, ali...
on nečega LU mora i da živi, pa tako podržavam da teren bogat visokom divljači netreba terati, novi zakon više ne predviša nadmorsku visinu i ostavlja korisniku lovišta da sam to reši,
po meni ko ima srneće divljači nebi mogao tamo da lovi goničima, možda grešim neznam, treba razmisliti,
Sačuvana
Đora
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Септембар 02, 2010, 07:44:48 »

tako podržavam da teren bogat visokom divljači netreba terati, novi zakon više ne predviša nadmorsku visinu i ostavlja korisniku lovišta da sam to reši,
po meni ko ima srneće divljači nebi mogao tamo da lovi goničima, možda grešim neznam, treba razmisliti,
Huntinggirl1 sa ovim tvojim misljenjem se i ja slazem ali kako to izvesti. Nase LU je uglavnom brdsko - planinskog tipa pa srnece divljaci ima, ne u nekom velikom broju, ali nisu nastanjene samo na jednom delu lovista vec na vecem delu lovista. Prema tome nama bi lov sa gonicima bio u potpunosti zabranjen, a u nasem lovistu lov bez gonica je nezamisliv, da ne kazam nemoguc! Nego ovako odosmo van teme. Ima li ko nekog iskustva sa ovom vrstom lova i obuci gonica za ovu divljac? Ne lovim valjda samo ja zeca uz pomoc gonica. Dobar pogled.
Sačuvana

Stranice: [1] 2 3 4   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: