DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

138033 poruka u 5853 tema- 5792 članova - Poslednji član: dosijex

Октобар 26, 2014, 03:02:14
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Prvi srpski lovački forumORUŽJE, MUNICIJA, OPTIKE I MONTAŽELOVAČKO ORUŽJE (Urednik: swift)Poluautomati - "sistem pozajmice gasova" i "sistem dugog trzaja cevi"
Stranice: [1] 2 3   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Poluautomati - "sistem pozajmice gasova" i "sistem dugog trzaja cevi"  (Pročitano 7738 puta)
zeljkox
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« poslato: Новембар 29, 2010, 07:17:59 »

Danas malo citao o tome na koji nacin rade poluautomatske lovacke puske.
Pocetnik, sta cu drugo da radim. yahoo

Sta mislite koji sistem je bolji, efektivniji i izdrzljiviji i zasto? Koje su prednosti i mane jednog a koje drugog?
Jel ima neke razlike u samom osecaju prilikom pucanja iz pusaka koje rade na ta dva razlicita principa?

Za kraj, ako neko moze na Srpskom da objasni jedan i drugi princip  biggrin citao sam na engleskom pa da budem siguran da sam shvatio kako treba. good
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Новембар 29, 2010, 07:31:58 »

O tome koji je sistem bolji, jasno govori to sto pusaka sa dugim trzajem cevi prakticno nema na trzistu. Gasne puske u su u ogrmnpoj vecini, a samo nekoliko proizvodjaca pravi inercijalne modele.

Puske sa dugim trzajem cevi imaju cev i zatvarac koje su pokretne u odnosu na sanduk, i koje u prednji polozaj guraju dve opruge. Kada dodje do opaljenja, cev i zatvarac, zabravljeni idu do zadnjeg polozaja, gde se zatvarac otvara i zadzava dok se cev odmah vraca u prednji polozaj. Kada se cev vrati u prednji, a sledeci patron podigne zatvarac se vraca u prednji polozaj, i zabravljuje cev.

Mana sistema je pre svega pouzdanost, posto ceo mehanizam zavisi od pokrenutih masa, i d jacine patrone, i ne postoji nikakva mogucnost za samoregulacijom. Puska puca jednu standardnu vrstu patrona, i nema mnogo biranja, ocu 30 grama, ocu magnum, ocu trap.

Tipicni predstavnik Browning Auto 5.

Browning je konstruisao i neke karabine na ovom pincipu, ali su oni retki.. Jako retki bilo gde, a tek kod nas. Bez obzira sto ih je u malom broju koristila Konjica Srpske vojske na Solunskom frontu. Glavna mana im je bila sto su bili neprecizni i za ondasnje standarde.. Pokretna cev ne pruza previse mogucnosti.

Gasni mehanizmi koriste za repetiranje rad gasova u odvojenom cilindru sa klipom koji je smesten pored cevi. Cev je fiksna. Savremeni imaju samoregulisuce mehanizme, koji kontrolisu kolicinu gasova koja dospeva u cilindar, pa samim tim obezbedjuju i pouzdan rad sa razlitim patronama.

Predstavnika mali milion, od razlitiih Beretta, Remingtona 11-87, i gmile drugih..

Sačuvana
MIL-DOT
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Новембар 30, 2010, 01:40:09 »

Evoga modifikovani G36 na delu.
Naravno na gas
http://www.youtube.com/watch?v=-ow7Se2xCbs
Sačuvana
vlada.lovac
Senior
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #3 poslato: Новембар 30, 2010, 03:49:32 »

Još par predstavnika sistema dugog trzaja cevi - MC 21 i Franchi 48 AL, iz Franchi sam ispucao stotinak metaka i uvek bih pre uzeo njega nego li ove nove ruske i turske sa pozajmicom gasova
Sačuvana
zeljkox
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Новембар 30, 2010, 07:47:06 »

Za ove sto koriste sistem pozajmice gasova sam cuo da su mekse a ove druge navodno odvaljuju rame  smile

Vlada.lovac, kako ti se pokazao taj Franchi? Koju si sve municiju koristio? Jesi koristio trap municiju? Jesi imao bilo kakvih problema?
Sačuvana
Djekic
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Volim da lovim,moram da radim!

« Odgovor #5 poslato: Новембар 30, 2010, 07:50:12 »

Mozda nisam najbolje razumeo temu ali pokusacu da i ja dodam koju.
Kada sam hteo da kupim poluautomat bilo je reci da li pozajmica gasova ili inercija.
Posle dugo razmisljanja saveta raznih prica ipak se odlucim za inerciju.
Kupio sam FRANCHI I12 (Predator) takozvani "Inertia Driven System"
Za sada sam prezadovoljan samo jedan put sam imao problem mojom greskom sa ispaljivanjem trapa.
Nema potrebe ni za kakvim stelovanjem niti bilo kakvom za***ancijom sta si stavio ona samo leti.
Koristim sve od 24gr do 50 i nema razloga da mislim da li ce zaglaviti da li je zapusen ventil ili bilo sta drugo.Ispalio sam oko 1000 komada na glinene i ni jedan zastoj nisam ima (sem sto sam pomenuo kada mi je puska bila nova jedan put mi nije izbacila jer sam ja bio strucnjak pa rasklapao sve da vidim i da je prebrisem) od kada sam je podmazao ispaljeni patroni samo lete.
Sačuvana
Djekic
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Volim da lovim,moram da radim!

« Odgovor #6 poslato: Новембар 30, 2010, 07:53:38 »

Za ove sto koriste sistem pozajmice gasova sam cuo da su mekse a ove druge navodno odvaljuju rame  smile

Vlada.lovac, kako ti se pokazao taj Franchi? Koju si sve municiju koristio? Jesi koristio trap municiju? Jesi imao bilo kakvih problema?

To je samo prica da odvalju je rame od toga nema nista.
Ja na mojoj imam gel koji absorbuje trzaj tako reci da se ne oseti kada opalim sa njom i sa vazdusnom (gamo hunter) mala je razlika jedino sto od ove zvone usi,ali mi ostaje na cilju.
Sačuvana
MikaHunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

LU,,Varovnice,,

sgrstruja@live.com zivanovicmiodrag@rocketmail.com
WWW E-mail
« Odgovor #7 poslato: Новембар 30, 2010, 07:55:40 »

.....ja pucam sa Fabarmom H368,sistem pozajmice gasova,apsolutno nemam nijedan jednini problem.Extra laka puska i trzaj nikakav cak i sa magnum municijom uzivancija za pucanje
Sačuvana

BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Новембар 30, 2010, 08:24:36 »

Još par predstavnika sistema dugog trzaja cevi - MC 21 i Franchi 48 AL, iz Franchi sam ispucao stotinak metaka i uvek bih pre uzeo njega nego li ove nove ruske i turske sa pozajmicom gasova

Vlado, kvalitet oruzja nije bio tema, nego prednosti i mane jednog i drugog sistema.. Obe puske koje si naveo jesu kvalitetnije od turaka, ali nisu pouzdanije od pusaka sa pozajmicom gasova u istoj kategoriji kao i one.

Sto se tice trzaja, da primeti se, ali posle nekoliko stotina patrona. POzajmica gasova je pouzdanija i od inercije, ali to je sasvim druga prica. Generalno, slozicemo se da Beneli pravi najbolje puske sa inercijom, pa opet, najnoviji model borbene sacmare ima gasni mehanizam.. Korisnik, koji ih je narucio nije hteo da cuje za inercioni mehanizam posle malo testiranja. I tako nastade Argo.. Ali je to potpuno druga prica.
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #9 poslato: Новембар 30, 2010, 08:25:49 »

.....ja pucam sa Fabarmom H368,sistem pozajmice gasova,apsolutno nemam nijedan jednini problem.Extra laka puska i trzaj nikakav cak i sa magnum municijom uzivancija za pucanje

Taj mitraljez imam i ja. Od 2003.
I ispucao je jedno 3-4000 patrona.
Letos nije hteo da radi na trapu.
Onaj klip sa crnim polimerom, na pozajmici, je poceo zezati.
Kupio nov, 75 eura i sve prede.

Savet,
taj klip bi trebalo na 10-15 redovnih ciscenja potopiti u deterdzent da prenoci.
Podvuku se nesagorele cestice pod njega vremenom, a nevidis, i polako smanjuju funkciju polimeru. Kad primetis, vec mu je umanjena funkcija.Oce da zaglavljuje na 24grama.

Eto, da znas.. buba
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
MikaHunter
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

LU,,Varovnice,,

sgrstruja@live.com zivanovicmiodrag@rocketmail.com
WWW E-mail
« Odgovor #10 poslato: Новембар 30, 2010, 08:27:31 »

...a to ja posle svakog lova ciscenje.....itd

Jer i tebi 2+1
Sačuvana

swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #11 poslato: Новембар 30, 2010, 08:32:02 »

...a to ja posle svakog lova ciscenje.....itd

Jer i tebi 2+1

S sad, ako to radis, to je ok.

Ne, moj je bio bez ogranicenja. Prvi uvoz iz Rikoseta, koga vise nema.
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
МИЛОШ Д.Т.
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Новембар 30, 2010, 08:34:45 »

Ajd neka mi neko malo pojasni oko puške Bereta ES 100 yahoo (ona je na trzaj,jel?)Čika BR ajd mi malo to pojasni? drinks
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Новембар 30, 2010, 08:38:58 »

Jeste na trzaj, ali ne na dug trzaj cevi. ES 100 ima inercijalni sistem, isti kao Beneli..

Cev je nepomicna, a uprosto, zatvarac se sastoji od dva dela, prednjeg koji bravi, i zadnjeg koji stoji odmaknut oprugom od prednjeg. Kada puska opali, trza unazad, a taj drugi, zadnji komad zatvaraca zahvaljujuci inerciji ostane u mestu, i odbravi zatvarac..

Puske sa inercjalnim zatvaracem imaju najbrzi rad mehanizma, posto je sam mehanizam najlaksi. I odbravljuju poprilicno rano, pa se na snimcima vidi plamen iz cevi.. Za strelca koji stoji blizu sa strane, moze da bude naprijatno. Ostali ne primecuju.
Sačuvana
МИЛОШ Д.Т.
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Новембар 30, 2010, 08:47:00 »

A jel postoji kod nje neka "caka" jel mi se dešava da neće da izbaci čauru(belomovog trapa),M90 trap izbacuje ali ovaj malo slabije.Jel to do metka ili je nešto drugo? hi
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: