DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

137909 poruka u 5845 tema- 5788 članova - Poslednji član: Line css

Октобар 21, 2014, 04:08:08
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 ... 5 6 [7] 8   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Cokovi na sacmaricama  (Pročitano 21170 puta)
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #90 poslato: Октобар 01, 2011, 08:44:31 »

Saljem..
Sačuvana
chasseur
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #91 poslato: Децембар 28, 2011, 12:44:57 »

Posto procitah predhodno pisanje o cokovima, ispada da za pucanje  sa municijom koja ima korpicu cokovi i nisu potrebni, tj moze da se koristi i cilindar?
Sačuvana
Sale Zr
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #92 poslato: Децембар 28, 2011, 09:17:15 »

Može. Dobro došli na forum, potrebno je da pročitate pravila foruma i predstavite se u predviđenoj temi http://www.lorist.co.rs/new/forum/index.php/topic,51.2955.html
Sačuvana

mladjan lovac
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #93 poslato: Децембар 28, 2011, 12:14:50 »

Moze ali sigurno nece imati isti efekat kao sa,recimo,punim cokom.Da je koncentrator presudan,profesionalne puske ne bi najcesce imale kombinaciju 3/4 coka i pun cok vec bi imale cilindar posto i trap municija ima koncentrator.
Sačuvana
Sale Zr
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #94 poslato: Децембар 28, 2011, 12:35:31 »

Nadam se da ćemo imati prilike da se sretnemo u jednom lovu, pa da uporedimo...Iznenadio bi se
Sačuvana

von MaksimilianI
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

To sam ja samo me zeza komp...

« Odgovor #95 poslato: Децембар 28, 2011, 12:40:13 »

pa i nemaju uticaja na sačmu iznad 3.75-44mm
Sačuvana

Teško je prvih 100 godina...
pr.markovic
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #96 poslato: Децембар 28, 2011, 02:27:26 »

Imam jedno pitanje za iskusnije kolege, nedavno sam kupio Brno 581-04 i imam problem, ne znam koji su cokovi na njoj, celu sam pusku pregledao vise puta i ne pise nigde. Precnik usta cevi i na gornjoj i na donjoj iznosi 17,70 mm +-0.05, da li bi mi neko mogao reci koji su cokovi, priblizno, interesuje me zobg lova na DS da kupim patrone sa potkalibarnim zrnom ako su cokovi jaki.
Sačuvana
Migovac
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #97 poslato: Децембар 28, 2011, 05:21:06 »

Evo ovako stvari stoje sa čokovima. To je kal. 12, kod kojeg je cilindar 18,2mm. 1/4 čoka ima suženje oko 0,25mm, 1/2 čoka 0,38-0,50mm, 3/4 čoka 0,45-0,87mm. Ove mere od-do, zavise od proizvodjača. To znači da tvoja puška ima čok ili 1/2, ili 3/4, i ne moraš da koristiš samo podkalibarno zrno.
Sačuvana
pr.markovic
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #98 poslato: Децембар 28, 2011, 07:17:24 »

Hvala puno  thank_you
Sačuvana
mikehammer
Senior
Van mreže Van mreže

Trust me. I know what I'm doing

« Odgovor #99 poslato: Децембар 28, 2011, 08:55:40 »

Tri u red pucati  cilindar, 1/4 do 1/2. Ne dalje, bice gori posip.
I meni bilo cudno, iskusniji mi rekli, a ja proverio i u pravu su.
Tako da treba proveriti posip prema potrebi.
Cokovi imaju efekat i pored koncentratora (korpice), video sam razliku
trap 28g cilindar i 3/4.
Sačuvana
mladjan lovac
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #100 poslato: Децембар 28, 2011, 09:19:23 »

Nadam se da ćemo imati prilike da se sretnemo u jednom lovu, pa da uporedimo...Iznenadio bi se

I ja se nadam ali ima nekoliko uslova,samo sitna divljac,nikako fazanke i nikako prepelica po terenu sa ambrozijom. Wink
Iskreno,iako imam pusku sa promenljivim cokovima i cilindrom kao jednim od njih,nikada nisam pravio uporedni test.Sto se tice iskustva iz lova,mislim da ono ne pomaze toliko u vezi sa zakljuccima vezanim za ovu tematiku.Bilo je pogodaka na natprosecnim daljinam i to ne onih tipa,jedna sacma u glavu ili krilo vec pogodaka u vatri,sto bi se reklo.Radilo se o municiji malo jacih punjenja,koncipiranoj za dalja gadjanja,na pr. Nobel Sport Vectan.Posto pucam uglavnom polucokom sa PA,municija je imala presudnu ulogu.Znaci,tip municije,tip casice,kolicina sacme,krupnoca itd. imaju i te kako uticaja.
Ali,pokojni Mr Dusan Bojovic,u ciju kompetentnost verujem,kaze da na sirinu snopa pored vrste cepa deluju i cokovi,bez obzira na to da li se radi o filcanom cepu ili sa koncentratorom.Takodje,sve ovo vazi za sacmu do 4,5 mm,iznad ove krupnoce,cokovi i casice gube smisao i efekat je suprotan.
Mozda gresim ali kada budem imao pusku sa dve cevi i razlicitim cokovima u cev sa sirim cokom i kao prvi metak stavljati onaj sa filcanim cepom ili cepom bez casice,a u cev sa uzim cokom metak sa casicom sa ciljem da pucam na blize prvu varijantu a na dalje drugu varijantu jer je veci efikasan domet druge varijante ne samo zbog koncentratora nego i dodatno zbog uzeg coka.
Sačuvana
MEDNES
Junior
**
Van mreže Van mreže

eee tako se to radi, kratko ali ***itacno!

« Odgovor #101 poslato: Јануар 31, 2012, 11:38:24 »

Kolege pomagajte... scenic Uz pusku m153 12/76 dobio sam tri coka, koji imaju sledece oznake:
C-LEAD
IC-STEEL
precnik ovog coka iznosi 18,2mm
M-LEAD
F-STEL
precik je 18mm
F-LEAD
precik coka je 17,5mm
Da li sam ja dobio neke fals cokove, jer takve oznake na cokovima sam samo kod mene video, ili su mozda drugacije buseni i imaju neku drugu svrhu? Probao sam municiju i razih proizvodjaca, sa koncetratorom i bez, rasturanje sacme je ogromno. Tacnije kad pucam u metu tu gde nisanim sacme nema, a okolo centra je posip u vidu kruga. I sitna i krupna sacma formira posip u vidu kruga, koji je u sredini u centru gde nisanim prazan. To se isto desava i sa muncijom joja ima koncetrator. Ovo je narocito  izrazeno kad koristim magnum municiju. A puska je predvidjena za koriscenje iste. Ostajemi da kupim druge cokove, ili da PALIM BRUSILICU focus SVAKI SAVET JE DOBRO DOSO, UNAPRED HVALA I DOBAR POGLED SVIMA!!!
Sačuvana
MEDNES
Junior
**
Van mreže Van mreže

eee tako se to radi, kratko ali ***itacno!

« Odgovor #102 poslato: Јануар 31, 2012, 12:10:46 »

Evo i slika u vezi pomenutih cokova
Sačuvana
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #103 poslato: Јануар 31, 2012, 10:25:25 »

Tvoja puška je namijenjena za ispaljivanje patrona i sa čeličnom i sa olovnom sačmom.
Gornji čok na slici je za ispaljivanje obe navedene vrste municije, s tim kad ispaljuješ olovnu sačmu (lead) ima funkciju pola čoka, a ako ispaljuješ čeličnu sačmu (steel) ima funkciju punog čoka.
Srednji čok je pun čok i namijenjen je za ispaljivanje samo olovne sačme.
Donji čok je namijenjen za ispaljivanje patrona i sa olovnom i sa čeličnom sačmom, s tim da za čeličnu sačmu ima funkciju 3/4 čoka, a za olovnu sačmu ima funkciju 1/4 čoka. Posip zavisi kako od čoka, tako i od same municije. Čokovi imaju uticaja na sitniju sačmu - do nekih 3,5 ili 4 mm, preko te krupnoće uticaj čoka na posip je neznatan.
Sačuvana
mikehammer
Senior
Van mreže Van mreže

Trust me. I know what I'm doing

« Odgovor #104 poslato: Фебруар 01, 2012, 10:17:13 »

Čokovi imaju uticaja na sitniju sačmu - do nekih 3,5 ili 4 mm, preko te krupnoće uticaj čoka na posip je neznatan.

Video sam uticaj cokova i do 6mm sacme. I to peredjenja vise vrsta municije.
Zbog toga sam i kupio nesto skuuuuupih Remington patrona 4buck za sakala i lisicu.
Stavio 3/4 i Full u bokericu.
Sačuvana
Stranice: 1 ... 5 6 [7] 8   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: