DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

138021 poruka u 5853 tema- 5792 članova - Poslednji član: dosijex

Октобар 25, 2014, 01:04:58
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: 1 2 3 [4] 5 6 ... 15   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Kalibar 20  (Pročitano 29618 puta)
drinski
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« Odgovor #45 poslato: Децембар 22, 2010, 08:43:16 »

Imate u trofeju stigle Huglu mallard cal. 20! Tako sam cuo koga zanima neka proveri!

Kolega Br posle ispaljenih oko 1500 patrona imamo identicne zamerke na ovu pusku a sve sto ste rekli stoji i ja to potvrdjujem ! Imam pitanje kako cistite onaj deo ispod navoja to jest loze posto mi se tu nakuplja barut i garez cime cistite taj deo?
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #46 poslato: Децембар 22, 2010, 10:11:23 »

Nemam taj problem. Cokove pre montiranja namazem Tetra gun mascu, uvrnem do kraja, i u navjima nema mnogo garezi. Sta ima izadje sa obicnom krpicom, svaki put kada cistim pusku.

Ocisti to mesto kako treba cetkom, koju rotiras, dok nema vise garezi, i koristi odgovarajucu mast..

Naravno cokovi se ciste posle svak upotrebe puske.
Sačuvana
drinski
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #47 poslato: Децембар 22, 2010, 10:19:05 »

Nemam u navojima nego na onom delu cevi ispod loze to jest  na lezistu od coka vrlo je nezgodno ocistiti taj deo ! Nadam se da znate o kom delu cevi govorim ! Inace ne cistim bas svaki put pusku posle lova samo je prebrisem spolja za sad cevi kao ogledalo znaci  trpe i ovakve lovce !
Sačuvana
Mladjan
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #48 poslato: Децембар 22, 2010, 10:40:30 »

Mesinganu cetku koristim koju stavim u AKKU masinu za zavrtanje i na lagano okrecem, inace nekoristim nikakve masti i do sad nemam nikakvih zapazanja.
Sačuvana

Dobar pogled
drinski
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #49 poslato: Децембар 22, 2010, 10:46:43 »

Mesinganu cetku koristim koju stavim u AKKU masinu za zavrtanje i na lagano okrecem, inace nekoristim nikakve masti i do sad nemam nikakvih zapazanja.

Da necete tako ostetiti navoje od loze jedino ako prodjete navoje pa onda pocnete da okrecete nije losa ideja samo bih morao da napravim specijalnu cetku za to!
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #50 poslato: Децембар 22, 2010, 11:47:04 »

Mladjo, cokovi moraju da se podmazuju.. Bez obzira sto se redovno ciste. Podmazan cok legne na mesto kako treba, nepodmazan itekako zna da zeza..

Tebi je bar lako, tetra gun mast imas u skoro svakoj prodavnici.
Sačuvana
TINA KILER
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #51 poslato: Децембар 23, 2010, 10:51:27 »

Da se vratim na onu temu o "debelom minusu" i poredjenju kalibra 12 i 20,pa ako mislite na pucanje na distancama do 45 metara nema razlike.Lovio sam patke na -20 i sa jednim i sa drugim kalibrom i sa istom granulacijom sacme i podjednako uspesno obarao divljac.Kalibar 12 je svakako daleko mocniji i glupo bi bilo porediti ova dva kalibra,stvar je samo u ukusu i eleganciji oruzja al sa sitno divbljac je kalibar 20 vise nego dovoljan buba
              DOBAR POGLED!
Sačuvana
STANA
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

« Odgovor #52 poslato: Децембар 23, 2010, 12:36:21 »

hi
Sačuvana
gardista
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #53 poslato: Децембар 23, 2010, 02:56:04 »

Da se vratim na onu temu o "debelom minusu" i poredjenju kalibra 12 i 20,pa ako mislite na pucanje na distancama do 45 metara nema razlike.Lovio sam patke na -20 i sa jednim i sa drugim kalibrom i sa istom granulacijom sacme i podjednako uspesno obarao divljac.Kalibar 12 je svakako daleko mocniji i glupo bi bilo porediti ova dva kalibra,stvar je samo u ukusu i eleganciji oruzja al sa sitno divbljac je kalibar 20 vise nego dovoljan buba
              DOBAR POGLED!
ipak tu ima neke istine, naime, prilikom zimskog lova pataka koje se kod nas nalecu sa ecanskog ribnjaka i perje im ne retko bude prekriveno ledom 20ica sa sacmom 3.5mm ume da zakaze onda kada 12ica rushi...ovo sam licno probao i uverio se, ali tom slucaju samo se ruka u redeniku pomeri za 5 mesta ulevo u uzme 4mm sacmu i onda patke padaju nepromenjeno...
napisah onda a i opet cu, ako me neka druga muka ne natera ne verujem da cu ikada vise loviti sa kalibrom vecim od 20...
sanjam jednu talijansku 28-icu, al me zena konstantno budi  nono...
Sačuvana

cev je shipka kroz koju je provucena rupa...

www.adio.rs
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #54 poslato: Децембар 23, 2010, 06:19:24 »

Sad sam zatecen...
Ako 12-ka sa 3.5 mm rusi na debelom mrazu a 20-ka nece sa istom dim.sacme, na istom rastojanju.Jedino da je problem u posipu.

Jer, na istoj daljini/recimo 30 met./ i 12 i 20 donose pribliznu istu brzinu sacme iz istih cokova. 20-ka moze biti i brza  u zavisnosti od proizvodjaca i tipa metka.. Znaci, energetski su jednake. Jedino ostaje da ne dolazi isti broj kuglica/sacme do patke/...a to je do posipa puske ili strelca.

Druga mogucnost je da se na vecim daljinama od 35 met. bitno razlikuje gramaza metka koja utice na rupe u posipu / 28 gr/20 prema 36gr/12 / Tu moze biti delimicni problem ali i to..ne znam ,20-ka ima uvek uzi snop pa mu dodje isti broj kuglica u fi 50cm na cca 35 met. 
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
mladjan lovac
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #55 poslato: Децембар 23, 2010, 06:31:04 »

Pitanje za cika Svileta.Ako dodje isti broj kuglica u fi 50 cm na 35 metara,da li dodje isti broj kuglica i na 45 recimo?Naucio sam u Prirucniku za polaganje lovackog ispita da je efikasan domet 12-ice 45 metara,16-ice 43 metra,a 20-ice 40 metara pucano sa standardnom punjenjem.Ako to vazi,zar ne bi trebalo vec na 35 metara da 20-ica makar za jednu kuglicu zaostane?
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #56 poslato: Децембар 23, 2010, 07:57:59 »

Na 35 met. sva tri kalibra donesu dovoljan broj da usmrte divljac.Bez obzira na gramazu punjenja. Naravno da 12 kal. donosi najvise jer koristi i teza punjenja.Donosi i siri posip.
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
crni đorđe
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #57 poslato: Децембар 23, 2010, 09:11:02 »

Nemam u navojima nego na onom delu cevi ispod loze to jest  na lezistu od coka vrlo je nezgodno ocistiti taj deo ! Nadam se da znate o kom delu cevi govorim ! Inace ne cistim bas svaki put pusku posle lova samo je prebrisem spolja za sad cevi kao ogledalo znaci  trpe i ovakve lovce !
Imam Huglu model 104A kalibar 12 76 sa promjenjivim čokovima. Prelaz sa duše cijevi na čok, upušteni dio ispod navoja za čok čistim tako što ga natopim sa WD 40 i onda vatenim štapićem (za uši) obrišem garež koja se tu nekupi. Inače sve konstatacije iznesene za Huglu - potvrđujem. sada dok sam još pri snazi nosiću ovu koju imam. Planiram da još nabavim jedan par cijevi sa cilindrima dužine 61 ili 64 cm (originalne ili ću ih sam skratiti na tu dužinu). A sa sadašnjim razmišljanjem moja druga lovačka puška će biti u kalibru 20, ali opet Huglu.
Sačuvana
Ohotnik
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #58 poslato: Децембар 23, 2010, 09:52:52 »

Lak i jednostavan nacin za proveru kalibra 20 i 12 uzmite metu fi50 i postavire je na 35-40m Uzmite patron od 32 gr istog proizvodjaca za kal 20 i 12 Stavite polu cok ili pun cok u obe puske i na kraju prebrojte broj rupa u meti Videcete da je mala prednost za kal 20 Nosi uzi posip nego kal 12 zato u toku lova sa kal 20 treba koristiti sire cokove
Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #59 poslato: Децембар 23, 2010, 10:08:48 »

Lak i jednostavan nacin za proveru kalibra 20 i 12 uzmite metu fi50 i postavire je na 35-40m Uzmite patron od 32 gr istog proizvodjaca za kal 20 i 12 Stavite polu cok ili pun cok u obe puske i na kraju prebrojte broj rupa u meti Videcete da je mala prednost za kal 20 Nosi uzi posip nego kal 12 zato u toku lova sa kal 20 treba koristiti sire cokove

Jesi li ikada brojao?? POsle prebrjanih nekoliko stotina metaka, iz 3 razlicite puske u 20, nema nikakvu prednost. Nasuprot, losija je u procentu sacme koja ostaj u krugu.

Razlog za t nije suzenje coka, vec kolicina sacme koja se nalazi na ivici snopa jos u cevi. 20 ima duzi snop u startu, i uvk losiji prcentualni posip.

Moguce je da neka, pojedinacna 20 ima malo blji snop od neke odredjene 12, ali to apsolutno nije tacno generalno. 12 sa istom tezinom sacme, istim suzenjem coka uvek ima bolji posip.. Isti slucaj vazi i za vece i manje kalibre. Isto suzenje coka uvek je efikasnije u sirem kalibru, pa tako pun ck u 10 (probano samo na jednoj pusci) sa istom kolicinom scme dalje vise zrna u isti krug od 12.

Dakle, ako gledamo saqmo cok, a ne i tezinu projektila, najbolji efekat coka je u najsirem kalibru.. 10-12-16-20..
Sačuvana
Stranice: 1 2 3 [4] 5 6 ... 15   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: