DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

137951 poruka u 5849 tema- 5790 članova - Poslednji član: MikiF

Октобар 23, 2014, 06:27:25
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2 3 ... 6   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Nemacki Prepelicar  (Pročitano 23606 puta)
bogida
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Pravi lovac nikada ne puca na zeca u logi

a.i.d.bogi@sezampro.rs
« poslato: Јануар 02, 2009, 02:33:50 »

E pa da se pohvalim od sutra postajem ponosni vlasnik 3mesecne zenke Nemacki Prepelicar )))O Detaljima sutra posle preuzimanja.
Sačuvana
bogida
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

a.i.d.bogi@sezampro.rs
« Odgovor #1 poslato: Јануар 05, 2009, 12:39:47 »

Nemacki Prepelicar.

Malo o njemu to je svestrani lovacki pas FCI Standard br 104A Nemacka rasa upisana ne tako daleke 1964.

Lovacke osobine.
 Nemacki prepelicar je pas srednje velicine CUNJAVAC za sumski vodeni i poljski lov,nezamenjiv u nepreglednim parcelama sa visokim kulturama kao sto je kukuruz suncokret i slicno. Na tragu divljaci sledoglasan i nema kompromisa prilikom gonjenja. TIHO ILI SAMO VIDOGLASNO GONJENJE , SLAB NOS ,BEZ VOLJE ZA RAD U VODI I BEZ OSTRINE NA ZVERI SU JAKO VELIKE I TESKE MANE.
Ostrina na zveri je urodjena a ovi psi su uglavnom davitelji i svu ranjenu i uhvacenu divljac sigurno ce vam doneti mrtvu.(Ja sam imao oko 5 godina Prepelicara i NIKADA mi nije doneo zivu divljac).
Ovo je rasa za koju se sa punim pravom moze reci da je univerzalna rasa za nase uslove sa njim mozete loviti od maja do maja ))mislim moze vam sluziti na krvnom tragu i pronalazenju  visoke ranjene divljaci pa preko letnjih lovova na prepelice golubove grivnase grlice i divlje plovke pa do jesenjeg lova na fazane i zeceve u novembru a pravilno negovan i hranjen pas ce vam u januaru bez problema donositi plovke i guske iz duboke vode, tako da se u tom periodu svrstava UZ LABRADORE PO VODOLJUBIVOSTI.

Nos je kod ovih pasa urodjen i kada se dovoljno probudi i razvije spreman je za gonjenje i pretrazivanje kako visoke i "crne "divljaci tako niske i pernate .
Sama Konstitucija Nemackih Prepelicara je predodredjena za aportiranje kako pernate  tako i dlakave divljaci tu se podrazumeva aport zaca i lisice kako na suvom tako i iz duboke vode.
Ovaj pas mora biti snazan i izdrzljiv i bez pardona izdrzavati celodnevne lovove i po najtezem terenu a i januarske lovove barske divljaci samo po izlasku iz vode ako je statican lov sa cekanjem plovaka i gusaka mora se dobro obrisati jer mraz cini svoje kada je statican pas.

PREPELICAR JE PAS KOJI RADI NA KRVNOM TRAGU,PRONALAZI RANJENU DIVLJAC,OBLAJAVA ILI POKAZUJE RANJENU DIVLJAC I SA PUNO VESELJA I PAZNJE PRATI LOVCA U LOVU , ODAN JE LOVCU I VERAN JE CUVAR LOVCA I LOVCEVIH STVARI OVO SHVATA VRLO OZBILJNO PA AGRESIVNIJI PRIMERCI NEDOZVOLJAVAJU DRUGIM PSIMA I LOVCIMA NI DA PRIDJU LOVCU A KAMOLI NESTO DRUGO.VOLI LOV U KOME JE AKTIVAN UCESNIK I LOVAC I Jos je cuveni Alfred Edmund Brehm u svojoj knjizi Zivot zivotinja opisao jedan lov sa prepelicarem koji ide nekako ovako po secanju."U nekom gazdinstvu je dosao rodjak veleposednika koji je inace bio lovac i koji je imao strasnog lovackog psa prepelicara,elem taj rodjak pozeli da lovi i kako nije imao neko veliko iskustvo oni mu daju prepelicara da ide sa njim i da se sam proseta po imanju.Kaze Brems da je pas nasao jarebice a da je mladic promasio Huh??Pas ga je zbunjeno pogledao i nastavio da trazi dalje neshvatajuci kako je mogao da promasi takve mete,zatim se situacija ponovila i pas je posle toga uvredjeno otisao kuci da se vise nikada ne uputi u lvacku setnju sa mladim rodjakom koji nije umeo da gadja i koji je razocarao tako vrsnog lovca"
Odprilike ovako je pisalo manje vise)))hteo sam da pokazem kako je jos tada prepelicar izazivao divljenje kod pravih lovaca i poznavalaca lova.

Za Nemackog Prepelicara predvidjeni su sledeci ispiti i utakmice:
Ispit urodjenih osobina
Uzgojni ispit
Utakmica u svestranom radu.

Pravila i preporuke za uzgoj Prepelicara.

Celokupan rad sa nemackim Prepelicarom je usmeren ka njegovom radu na prvom mestu jer se od njega pre svega trazi da bude svestran pas pri upotrebi u lovu on mora pre pucanja da bude sledoglasan cunjavac u polju sumi i u vodi a posle pucanja da bude krvoslednik i aporter male i srednje divljaci.
Raznolika upotreba u lovu od njega zahteva da bude po obliku tela konstituciji i lovackim strastima sposobnog za sve zadatke u lovu.
I zbog toga celokupna selekcija mora da bude usmerena samo u tom pravcu.

Po boji imamo dve varijacije nemackih Prepelicara smedje i sarene interesantno je da se po boji razlikuje i karakter samih jedinki u lovu, Smedji su kompaktni i tezi a samim tim i malo mirniji u radu i lakse vodljivi prilikom lova pod puskom i dokazuju se u nizijskim lovistima dok su sareni susta suprotnost oni su laksi zivahniji temperamentniji imaju vise izrazenu sklonost ka pracenju tragova i radu u brdsko sumovitim predelima. Sama selekcija i uzgoj se vode odvojeno ali u nekim situacijama kada se kod tamnih primeraka primeti gubljenje volje za radom dodaje se krv sarenih primeraka

Ispitivanje urodjenih osobina Nemackog Prepelicara.

Ispitivanje se vrsi sa ciljem da se ustanove urodjene osobine kod mladih pasa a ne da se ocene skolovanje i dresura kod istih ,Znaci kada smo resili da vidimo kod jednog psa njegove urodjene osobine pratimo njegovo ponasanje u terenu bez toga kako on slusa vlasnika ili lovca jer to je vec neki drugi aspekt ocenivanja.
Prilikom ocenivanja urodjenih osobina pre svega se obraca paznja na nos glas  voljom za rad nemanja ili nedovolne ostrine vodoljubivost veselog rada i najvaznije reagovanje na pucanj bezanje od lovca i gubljenje kontakta sa lovcem. Ispiti se rade do 18 meseci starosti i uvek se rade u prolece.

Disciplina ispitivanja     max poena  1 razred   2 razred 3 razred

Nos                           6           4           3        2

Glasno gonjenje zeca          7           4           3        2

volja za rad po tragu         5           4           3        2

Pouzdanost na tragu           2           -           -        -

Nacin pretrazivanja urodjeno  2           -           -        -

veselje za rad u vodi         2          3.5          3        3

Opsta poslusnost preglednost  5           -           -        -

Donosenje pernate divljaci    1           -           -        -
(neobavezno)
Mirnoca na pucanj(DA-NE)      -           da         da       da

Zbir vrednosti               32        Minimalan brojk poena
Max moguce osvojiti 128                   114        90       63

Objasnjenje:

Nos
kvalitet nosa se mora pazlivo ispitati i svo vreme ocenjivanja se mora voditi racuna o kvalitetu nosa samo psi sa izuzetno kvalitetnim nosem mogu dobiti max ocenu i pravilo je da kod mladih pasa ne praviti nikakve ustupke prilikom ocenjivanja nosa jer to je greska koja unazadjuje citavu  rasu.

Glasno gonjenje
Se ispituje samo na zecijem tragu i ni jednom drugom, imamo sledoglasno vidoglasno i tiho gonjenje  Psi koji na toplom tragu zeca kojieg nisu digli i nisu videli  krenu odmah da glasno  i istrajno gone su  sledoglasni  psi koji dignu zeca i gone ga videcemo da je sledoglasan tek kada izgubi zeca iz vida
Ako pas goni zeca samo dok ga vidi taj je vidoglasan i uz ocene dobije oznaku "VGL" isti nemoze dobiti pozitivnu ocenu za glasno gonjenje.
Psi koji po pustanju odmah bezveze trce i laju po terenu a da zeca nisu ni videli i nemaju je u nosu se diskfalifikuju .
Tiho gonjenje se vise puta proverava na svezem tragu zeca pre konacne odluke kakav je pas mnogi psi koji gone sledoglasno iz pocetka gone tiho dok se ne uvere da imaju divljac u nosu i tek onda glasno laju.
Psi koji sigurno gone tiho se diskfalifikuju.

Volja za rad po tragu.
se dokazuje u istrajnosti i strasti kako pas radi i drzi trag.

Sigurnost na tragu.
se proverava samo na zecijem tragu  kako drzi trag i kako ga prati.

Nacin trazenja
Urodjenost za pretrazivanje  se na ispitu ne trazi da radi pravilno vec se samo gleda nacin na koji trazi zivahnost  iskoriscavanje vetra ,nije pozeljno brzo trazenje i udaljavanje od vodica pri cemu pas busi teren i ne pretrazuje velike povrsine terena ili pak da se muva oko nogu lovca .

Veselje za rad u vodi
Dovoljno je da pas na komandu skoci u vodu i zapliva ili mu bacimo aportok i on za njim ode u vodu vise puta ponavljanja slanja u vodu govori nam o stupnju vodoljubljivostii zelje za rad u vodi,Voda mora biti duboka da pas mora da pliva.

Opsta poslusnost i vodljivost psa.
Prati se ponasanje psa na povocu i ne zamera se ako na poziv se ne vrati odmah ili posle gonjenjea kada ode za tragovima ne vrati se momentalno sa traga ,samo ako krene loviti za sebe neobracajuci paznju na lovca i ne vrati se na vreme za sledecu disciplinu taj se odmah diskfalifikuje.

Donosenje pernate divljaci (neobavezno)
sa pernatom divljaci se napravi vlecka u susret vetru duzine od 50m i zatim iz ruke sto dalje mozemo bacimo divljac ,zatim pas se pusta slobodno da na komandu trazi divljac kada nadje i donese izvrsio je zadatak jos se ne trazi da sve to odredi po propisu vec samo da donese i preda a ako kojim slucajme zakopava divljac  i cepa taj se pas diskfalifikuje.

Mirnoca na pucanj.
Pas je pored lovca slobodan a neko drugi puca ako
se pas ne plasi vec pokaze volju za pucnjem i zainteresovanost taj je polozio  plasljivi ispadaju iz daljeg uzgoja.

Sve ovo samo malo izmenjeno se moze u vecini slucajeva primenjivati i na Springer spanijele. (bar mislim) Smiley

Sačuvana
bogida
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

a.i.d.bogi@sezampro.rs
« Odgovor #2 poslato: Јануар 07, 2009, 11:22:45 »

Zar niko nije lovio sa Prepelicarima Huh? Sad
Steta  Undecided mnogo ste proputili u zivotu verujem da bi bar 30% onih koji ga vide u radu i dvoriustu pozeleli da ga imaju za lov i kuco.
Sačuvana
bane30
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Ako kanis pobijediti nesmes izgubiti!

« Odgovor #3 poslato: Јануар 07, 2009, 11:51:59 »

Ja definitivno nisam ali nekako slike ne mogu da vidim pa proveri sta se sa tim desava Bogida!
Sačuvana
GROBAR
Senior
Van mreže Van mreže

kugla je kugla

« Odgovor #4 poslato: Јануар 07, 2009, 01:31:46 »

DAJ NEKU SLIKU DA VIDIMO I TO
Sačuvana
bogida
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

a.i.d.bogi@sezampro.rs
« Odgovor #5 poslato: Јануар 07, 2009, 06:14:35 »

Uh neznam sta je sa slikama radile su Huh?Huh? A sada nemam opciju da ispravim tekst i linkove pa....tek u ponedeljak kad se vratim u
austriju)))
Sačuvana
Poce017
Početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Јануар 07, 2009, 11:01:41 »

Bogida ,a jesi li lovio sa njima divlje svinje i kako se ponasaju u tom lovu,mislim da li gone dugo divljac i kako se vracaju, odnosno kakva im je orjentacija i da li se mogu kod nas koristiti za lov na divlje svinje u planinskim predelima. Jos samo ako mozes da nam das i adresu nekih odgajivaca kod nas!!
Sačuvana
Jäger und Jagd
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Jagd ist kein Hobby, Jagd ist Leidenschaft!

« Odgovor #7 poslato: Јануар 08, 2009, 04:13:52 »

Evo stavicu ja dve Fotografije Nemackog Prepelicara.Inace ova Rasa je malo zastupljena kod nas.
Vise Fotki dobice te od Bogide kada se vrati s Odmora.

Sačuvana

I*A*A*M*M
Gaga Lovac

Pisi i Citaj Istinu.
Lazes Druge, Lazes i Sebe.
huntinggirl
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Pol: Žena

NAJBOLJA NA FORUMU LORIST U 2009 GODINI

« Odgovor #8 poslato: Јануар 09, 2009, 08:58:46 »

Hvala za sliku, ja ne znam u mojoj okolini da iko ima takvog psa.
Sačuvana
bogida
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

a.i.d.bogi@sezampro.rs
« Odgovor #9 poslato: Јануар 09, 2009, 12:08:31 »

Evo malo novih.

Vidite namerno sam postavio ove slike gde se vidi sta moze on da odradi svinju,srndaca,divlje plovke zimi,leti,sljuka i sva ostala divljac sa nasih prostora u svim uslovima.

Mislim da nisam neko ko nesto hvali sto je neprovereno lovio sam sa njim i to je vrhunska rasa za LOVCE .
Sačuvana
aca014
Senior
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Јануар 09, 2009, 09:21:47 »

Lepi psi, iskreno.
Sačuvana

Otis'o sam da fatam ribu...

U mojoj familiji svi su, osim ludog Milojka, uglavnom normalni...
Brno
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Јануар 13, 2009, 01:53:55 »

Gde se kod nas može pazariti nemački prepeličar?
Sačuvana
bogida
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

a.i.d.bogi@sezampro.rs
« Odgovor #12 poslato: Јануар 14, 2009, 12:49:49 »

Mislim da ima jedan od 9 meseci u Pancevu kod Bele.cena je bila 100e
Sačuvana
bogida
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

a.i.d.bogi@sezampro.rs
« Odgovor #13 poslato: Јануар 16, 2009, 01:39:46 »

Ok ovo je moja kerusica Ara 3 meseca ))

Samo se nadam da ce hteti da lovi samnom *((( posto nije svo vreme samnom ))))
Sačuvana
bogida
Iskusan lovac
Van mreže Van mreže

a.i.d.bogi@sezampro.rs
« Odgovor #14 poslato: Фебруар 25, 2009, 07:01:07 »

Jos malo slicica o ovoj lepoj rasi.

I jos malooo))))

Kiss

Sačuvana