DOBAR POGLED ŽELI VAM VAŠ LORIST TIM.
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

137957 poruka u 5849 tema- 5790 članova - Poslednji član: MikiF

Октобар 23, 2014, 12:05:06
Novi SadBeogradNišValjevoPrištinaBanja LukaPodgorica
Stranice: [1] 2   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Kal 308 WIN (prednosti i mane)  (Pročitano 10058 puta)
daka
Junior
**
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

« poslato: Фебруар 04, 2009, 04:28:58 »

Interesuje me zasto se,koliko sam primjetio,kod nas ne koristi .308.
Mislim da je kalibar sasvim u redu za sve vrste divljaci na nasim terenima.
Izuzetno je precizan,nema jak trzaj,municije danas u bilo kojoj zemlji svjeta ima da se lako nabavi.
Za srndaca je sa laksim zrnom odlican a sa nekim tezim i cvrscim zrnom mislim a moze biti dobar izbor za svinje,za svu jelensku divljac je sasvim adekvatan pa ako neko moze da pojednostavni zasto ovaj kalibar nije toliko popularan na nasim prostorima.
Sačuvana
Ry
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Najbolji na Forumu Lorist u 2011 godini

« Odgovor #1 poslato: Фебруар 04, 2009, 05:50:26 »

Zato Dako sto treba zuti buldozer da se pomere 30-06 i 8x57..nista bez njega
Sačuvana

Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns!
Tore me apart
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Фебруар 04, 2009, 08:11:48 »

Dako, nije da ga nema, ali i kod njega je osnovni problem sto prodavci u Srbiji prodaju puske u svim kalibrima, pod uslovom da su 30-06 ili 8x57. I to ne zato sto nema traznje, nego zato sto samo to nabavljaju.. Od desetak karabina u ponudi u jednoj prodavnici, samo dva nece biti u 30-06, od toga je jedan sigurno 243, a onaj drugi.. Pa sve ostalo.

Pritisak od strane prodavaca da neko uzme 30-06 je stravican, i one nesigurne sa nizim nivoom  znanja cesto dovede na stranputicu. Jos im je neko objasnio da je 308 slab, pa ocas posla ubede i druge.

Po meni je 308 savrsen metak u kalibru 30, i zavrsava sve sto se od 30 moze ocekivati.. Ni manje ni vise.
Sačuvana
Sloga_1
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Фебруар 04, 2009, 01:05:30 »

Dako, nije da ga nema, ali i kod njega je osnovni problem sto prodavci u Srbiji prodaju puske u svim kalibrima, pod uslovom da su 30-06 ili 8x57. I to ne zato sto nema traznje, nego zato sto samo to nabavljaju.. Od desetak karabina u ponudi u jednoj prodavnici, samo dva nece biti u 30-06, od toga je jedan sigurno 243, a onaj drugi.. Pa sve ostalo.

Pritisak od strane prodavaca da neko uzme 30-06 je stravican, i one nesigurne sa nizim nivoom  znanja cesto dovede na stranputicu. Jos im je neko objasnio da je 308 slab, pa ocas posla ubede i druge.

Po meni je 308 savrsen metak u kalibru 30, i zavrsava sve sto se od 30 moze ocekivati.. Ni manje ni vise.
2007 Zeljko Pokrajas zvani BRKA ostrelio ovog Losa (Musa)na 180m sa Kragujevackim mauzerom 308 kalibar

Sačuvana
BR
Global Moderator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Фебруар 04, 2009, 01:42:56 »

Nesto sitna ta zivuljka..  Wink Wink

Bas hvala na zazubicama.
Sačuvana
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #5 poslato: Фебруар 04, 2009, 05:50:17 »

He, nesto se prisecam...

pa sam si Bogdane uzdizao 8x57 do neslucenih visina a sad su krivi prodavci sto nabavljaju taj kalibar pod obavezno...
Izvini, ovo je bio klizajuci, ali sa duznim postovanjem. Grin
Samo sam te uzeo za slagvort. Ne zameri.

Posto nas lovac oce univerzalno /ko izmisli taj naziv -'boga voz koji ga dono /,
prodavcu je da proda i preporuci mu poznatu robnu marku/citaj kalibre/ na trzistu.. on dobije od 'edukovanih' 30-06 ili 8x57... jer zaboga oni su za svunje...pogotovu 8x57

.308 je neopravdano zapostavljen kod nas/kao i mnopgi drugi/ zbog niske edukacije lovaca o karakteristikama kalibara, uopste. Drugo, nasi lovci su robovi domacih mediokrata koji su "strucnjaci" jer su u zivotu imal jedan karabin i citaju redovno lovacke novine. Pri tome je svaki od njih odstrelio barem 30-40 divljih svinja. Barem. Trce, nasi lovci veruju na rcc sta im je potrebno ,jer time potvrdjujui zadovoljavaju svoje predubedjenje koje doseze do 30-06, 8x57, 7x64...

I tako...

Ajd sad ti BR.. Grin

Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
lazar
Gost
« Odgovor #6 poslato: Фебруар 04, 2009, 06:21:53 »

precizan,velik izbor municije, na papiri skoro isti ko 8x57 al ga za lov na divlje svinje nebi uzeo jer dejstvo u prksi nije isto
Sačuvana
dr.mita
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Mislimmmm, nisam ginekolog ali mogu pogledati!

« Odgovor #7 poslato: Фебруар 04, 2009, 07:41:15 »

Za svinje se zna sta je . Znaci puska samo za svinje... :Smiley
308 moze za sve, pa za ne daj boze i za svinje... :Smiley
Sačuvana

ISTERUJEM ZLO,
UTERUJEM DOBRO!
NAJBOLJI NA FORUMU U 2013.PO OCENI ČLANOVA
lazar
Gost
« Odgovor #8 poslato: Фебруар 04, 2009, 08:16:37 »

e sad ponovo pocinje pametovanje  Grin , za svu evropsku divljac je dosta i cal .222 ukoliko je zakonski dozvoljen, dobar pogodak i kad ode srce i pluca divljac je mrtva najkasnije poslije 150-200m al ima situacija u lovu gdje je 200m previse
Sačuvana
dr.mita
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Mislimmmm, nisam ginekolog ali mogu pogledati!

« Odgovor #9 poslato: Фебруар 04, 2009, 08:34:01 »

Auuuu kume....Moze i usice od sekire. Ja sam bar stotinak svinja likvidirao tako, samo mora da se prekolje dok ne ustane... Grin
Najbolji kalibar je gluvara, ima masu...a zna se masa divljaci trazi masu projektila!
Sačuvana

ISTERUJEM ZLO,
UTERUJEM DOBRO!
NAJBOLJI NA FORUMU U 2013.PO OCENI ČLANOVA
lazar
Gost
« Odgovor #10 poslato: Фебруар 04, 2009, 08:47:01 »

kod mene drugacije sa masom,ovi veliki veprovi samci kad nocu dodju pred ceku padaju ko pokoseni i sa manjim kalibrima ,vise muke sam imo sa klasom od 30-50kg kad ih dodje copor onako razigranih punih adrenalina pa ni neznaju da su pogodjeni  Grin
Sačuvana
car
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Фебруар 04, 2009, 09:24:10 »

Ljudi 308 je dobar kal ,imao sam priliku da isprobam par karabina u kal 308, vema su bili precizni ,apa nebi sve specijalne jedinice sirom sveta koristile 308(PRIMER),e sad za lov i ucinak na divljaci nezam  Undecided
A i sto malo ima ponude u tom kal nezam ,mada vremenom vec polako kupuju karabini u novijim kal vreme ce pokazati svoje. :Smiley
Sačuvana

Volim lov i pecene prasice
krilašgoran
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

Goran

« Odgovor #12 poslato: Фебруар 04, 2009, 11:42:46 »

Prvi karabin poluautomacki koji je bio u mojoj kući i u mojim rukama je 308 Winchester 7,62x51 modek karabina Crvena Zastava M77.
Dobar je to kalibar  precizan i pouzdan kalibar koji pokriva svu Evropsku divljač.

Dobar je to kalibara ali o kalibrima ne treba raspravljati to vam je isto kao i o ukusima svako ima svoj i svakom je svoj kalibar najbolji dok ga ne promeni.

Pozdrav
Dobar Pogled
Sačuvana

E moj druže stari u moru koim plivaš,mlogi su se utopili.
Tako stoje stvari,više misliš manje bivaš,mlogi su tu vodu popili.
swift
Administrator
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

swift

« Odgovor #13 poslato: Новембар 26, 2009, 12:27:23 »

Sinoc, negde oko 11.30 pala dva svinjceta. Drugari bili u lovu. Slika nemam, nazalost.
Jedan vepric od 135 kg/tako cene/ i jedno nazime. Drugar pucao sa ceke na ivici sume, gde je hranilo. daljina cca.120 met. Oborio je oba u razmaku od 45 minuta, sa cal.308 win. Oba u vatri. Municija Nosler Partition, 18o gr. ili ti  kusur grama. Pogodci u predelu vrata uz plecku.
Nisu bezali od fara. Skolski.

Obe prostrelne rane,i dokaz da je odabir zrna jako vazan za .308. A dali moze da obori svinju...ha. ha. ha.... Pogodak je jednako vazan i za .308 i za 93.74. 
Sačuvana

odstrelis kad mozes a sa .270 kad pozelis
von MaksimilianI
Lovac veteran
Van mreže Van mreže

To sam ja samo me zeza komp...

« Odgovor #14 poslato: Новембар 26, 2009, 01:59:56 »

Auuuu kume....Moze i usice od sekire. Ja sam bar stotinak svinja likvidirao tako, samo mora da se prekolje dok ne ustane... Grin
Najbolji kalibar je gluvara, ima masu...a zna se masa divljaci trazi masu projektila!

Ti k*o Karadjordjev kum Vujica koristiš sekirče (u gluvo doba noći gluvarom,nasekirao i dekapitirao Vožda) e da te ufati neki svinjski tribunal  friends  drinks A .308 ica daj pametnom i radi će pos*o daj budali neće ...
Sačuvana

Teško je prvih 100 godina...
Stranice: [1] 2   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na: