Izuzetno svečano i veličanstveno obeležen je veliki jubilej srpskog lovstva, 120 godina od osnivanja Lovačkog saveza Srbije. Svečanost je održana u sali Doma sindikata u Beogradu u prisustvu oko 500 gostiju. A za ovu veliku proslavu gosti su pristigli iz najuticajnih institucija države Srbije od predstavnika Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, predstavnika Svetske lovačke organizacije CIC, predstavnika Evropske lovačke organizacije FACE, do delegacija Lovačkih saveza Makedonije, Hrvatske i Slovenije. Na ovu veličanstvenu proslavu pristigli su lovci iz skoro svih lovačkih udruženje članica Lovačkog saveza Srbije uključujući i Lovačke saveze Vojvodine, centralne Srbije i Kosova i Metohije ali i predstavnici obrazovnih ustanova koje stvaraju stručnjake u oblasti lovstva.
Skup je otvorio svojom slavljeničkom besedom Dragan Šormaz, predsednik Lovačkog saveza Srbije.
– Ponosno i dostojanstveno, dosledni svojih predaka – lovaca utemeljivača lovstva Srbije, danas ovde, u vidokrugu najviših državnih institucija, obeležavamo 120 godina organizovanog lovstva u Srbiji, započeo je predsednik Šormaz svoj slavljenički govor.
On je potom podsetio na početke stvaranja i osnivanja saveza kada je u kraljevom košutnjaku u Rogotu, na inicijativu Kragujevačkog, Beogradskog i Niškog lovačkog udruženja a u prisustvu do tada osnovanih nekoliko lovačkih udruženja, formiran Savez lovačkih udruženja u Kraljevini Srbiji. Na tom zboru lovaca za predsednika je izabran major Ljubomir Lešjanin, ađutant Dvora i predsednik beogradskih lovaca, a za počasnog predsednika kralj Milan Obrenović, koji je odmah naredio državnoj kasi da isplati 80.000 dinara u zlatu za pomoć siromašnim i bolesnim lovcima.
- Čitav pređeni put, od tada do danas, bio je iskrena želja lovaca da se lovstvo uzdigne na tron dostojnih i uspešnih organizacija, bez obzira na mnoge teškoće sa kojima se suočavalo tokom svih proteklih Uloga Lovačkog saveza Srbije, kao cenjene članice CIC-a i FACE-a, veoma je značajna i uticajna. Glavna poenta, bila je i ostala, negovanje narodnog lovstva, kao značajnog pokreta za očuvanje tradicije, kulture i običaja, rekao je predsednik Šormaz.
On je potom podsetio da su očuvanje biodiverziteta, prirode i divljači, zaštita prirodnih resursa i održivog razvoja, ključna pitanja koja dosledno sprovode lovačka udruženja širom Republike. Posebno je istakao bogastvo lovišta raznovrsnom divljači kao i izvanrednu saradnju sa državnim institucijama i lokalnim samoupravama.
– I država Srbija, preko Ministarstva poljoprivrede, odnosno Uprave za šume, zahvaljujući Budžetskim sredstvima za razvoj lovstva, snažno doprinosi izgradnji najvažnijih lovno-tehničkih objekata u našim lovačkim udruženjima, unošenju divljači u lovišta, modernizaciji lovstva i praćenju savremenih razvojnih projekata u ovoj oblasti. Naša lovišta danas su sa raznovrsnom visokokvalitetnom divljači, ponos lovačkih udruženja. Izgrađeni lovno-uzgojni objekti, predstavljaju ogroman lovački potencijal za ove i buduće generacije lovaca. Zato, neka i ovaj jubilej lovstva bude snažan podsticaj tim ciljevima, i da u svojoj istoriji baštini sve vrednosti lovstva dostojne ovih vremena i plejade sadašnjih i bivših lovaca – tvoraca narodnog lovstva Srbije, rekao je predsednik Šormaz.
Zaključujući svoju slavljeničku besedu na kraju je rekao da ovaj jubilej lovstva bude snažan podsticaj tim ciljevima, i da u svojoj istoriji baštini sve vrednosti lovstva dostojne ovih vremena i plejade sadašnjih i bivših lovaca – tvoraca narodnog lovstva Srbije.
– Svima vama dragi gosti i poštovani prijatelji, kao i svim lovcima Srbije, čestitam ovaj veliki jubilej koji upisujemo zlatnim slovima u istoriju lovstva Srbije. Poručujem vam da će mo ovako i trajati na dobrobit svih nas i lovaca Republike Srbije, rekao je na kraju predsednik Šormaz.
Posle pozdravne reči predsednika Lovačkog saveza Srbije Dragana Šormaza prikazan je dokumentarni film “Ovako smo nastajali” koji je dao kratak istorijat saveza od nastanka do danas. Autor filma kao i monografije koja je štampana za ovu priliku pod nazivom “Lov u Srbiji, simbol vekovnog trajanja” je poznati pisac, novinar i publicista Sveta Madžarević iz Kragujevca.
Po prikazivanju filma svečani skup su pozdravili Saša Stamatović, direktor Uprave za šume Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, potpredsednik CIC-a Imrih Šuba, podpredsednik FACE-a Srećko Žerjov i sekretar Lovačkog saveza Hrvatske Ivica Budor.
Govoreći na svečanosti Saša Stamatović, direktor uprave za šume preneo je čestitke Ministra poljoprivrede Branka Nedimovića i istakao da je u Srbiji malo organizacija koje se mogu pohvaliti sa 12 decenija postojanja. Ovo posebno ima značaj ako se ima u vidu da je lovačka organizacija najraznovrsnija kako u socijalnom, materijalnom, političkom, običajnom i bilo kom drugom smislu. Sve ovo, ove različitosti stvorile su jaku kohezionu silu za organizovanim bavljenjem lovom.
– Aktuelni trenutak, promene u životnom okruženje, pre svega, redukovana staništa biljnih I životinjskih vrsta, prekinuti lanci ishrane, klimatske promene, ugroženost pojedinih vrsta stavljaju pred lovstvo i lovačku organizaciju kao primarnu ulogu regulatora brojnosti populacija koje se više ne mogu prirodno regulisati. U smislu kreiranja lovne poltike Uprava za šume i Ministarstvo kao jednog od naznačajnijih partnera prepoznaje lovačku organizaciju, zaključio je svoj pozdravni govor direktor Stamatović.
Podpresednik CIC-a Imrih Šuba istako je u svom pozdravnom govoru značaj lovaca i lovačke organizacije u zaštiti divljači i pozvao sve lovačke saveze u okruženju da sarađuju, posebno kada su u pitanju procesi zaštite životinjskih vrsta.
Potpresednik FACE-a Srećko Žerjov naglasio je, čestitajući veliki jubilej u ime sedam miliona evroskih lovaca, da lovstvo i lovci danas u Evropi imaju veliki broj neprijatelja koji ne razumeju šta mi to radimo. On je posebno apostrofirao da se u Evropi danas izdavaju milioni evra kako bi se lov ili zabranio ili sveo na najmanju moguću meru. U tom smislu on vidi da jedino jedinstvo lovačke organizacije kao i saradnja evrospkih lovačkih saveza može stvoriti jaču organizaciju koja će se uspešno odupreti napadima.
Sekretar Lovačkoh saveza Hrvatske Ivica Budor, prenoseći čestitke hrvatskih lovaca, je takođe naglasio opasanosti koje vrebaju lovačku organizaciju od strane takozvanih “zelenih” ističući i da je lovačka organizacija “zelena”. U rešenju ovakvih nasrtaja na lovstvo pozvao je na bolju saradnju lovačkih saveza u okruženju i Evropi.
U ime dama lovkinja čestitke je uputila dr Milosava Dević koja je istakla značaj da se u Srbiji lovom bave i žene, koje su istovremeno dobre majke i dobre lovkinje. Ona je podsetila da u Srbiji bitišu dva damska lovačka kluba, Damski lovački klub „Artemida“ Beograd i Damski lovački klub Bečej.
Kako dolikuje ovakvim svečanostima predsednik Lovačkog saveza Srbije je državnim institucijama, CiC-u i FACE-u dodelio priznanja.
Priznanja su dodeljena Ministarstvu unutrašnjih poslova, Ministarstvu poljoprivrede i zaštite živone sredine, CIC-u i FACE-u.
Primajući priznanje za Ministarstvo unutrašnjih poslova direktor policije Vladimir Rebić čestitao je jubilej svim lovcima u Srbiji i naglasio da je saradnja lovaca i policije vrlo značajna. On je potom najavio da je Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović doneo odgovarajuće izmene Pravilnika o polaganju ispita za rukovanje vatrenim oružjem i da svi lovci koji trenutno imaju oružne listove neće morati da polažu ispit. Takođe je kod ovog ispita izbačeno pucanje u ležećem stavu što će značajno pojeftiniti cenu ispita. Kao treću novinu najavio je olakšice za prelazak granice stranim državljanima a koji dolaze u Srbiju da love kao turisti. Ova najava izmena pozdravljena je gromoglasnim aplauzom.
Svečanost povodom proslave 120 godina od osnivanja Lovačkog saveza Srbije završena je spletom srpskih pesama koje je izveo hor KUD “Obilić” iz Beograda.
Slavlje se potom nastavilo svečanim koktelom u holu Doma sindikata uz tamburašku muziku Tamburaškog orkestra Jovice Nikolića iz Novog Sada i pesme koje je izvodio estradni umetnik Milan Prunić iz Kikinde.
J.T.